Złomowanie auta – praktyczne porady

Nawet dobry i bezawaryjny samochód trzeba kiedyś zezłomować. Brak opłacalności dalszych napraw, wysoka awaryjność i zły stan struktury pojazdu to tylko niektóre przyczyny, przemawiające za koniecznością jego złomowania. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kompletne auto i zależność mas

Większość podmiotów zajmujących się złomowaniem pojazdów złomuje tylko takie pojazdy, których masa nie jest mniejsza, niż 90 procent masy samochodu, określonej w jego dokumentach rejestracyjnych. Co ważne, wymóg ten dotyczy wyłącznie „osobówek”. Jeśli masa auta jest niższa niż deklarowana w dowodzie rejestracyjnym, podmiot złomujący może naliczyć karę w wysokości złotówki od każdego, brakującego kilograma. Nie jest to oczywiście jego obowiązek!

Jak przebiega wycena?

Za złomowanie auta jego właścicielowi należy się odpowiednie wynagrodzenie. W zależności od stanu danego pojazdu, może to być od 200 do nawet 500 złotych. Większość małych firm złomujących dokonuje wyceny na miejscu. W przypadku większych podmiotów wycena (wstępna) jest dokonywana przez Internet i to albo za pomocą programu, bądź też za pośrednictwem czatu.

Słów kilka o formalnościach

Do obowiązków podmiotu oferującego złomowanie auta należy dostarczenie klientowi dokumentu poświadczającego realizację w/w czynności. Dokument ten należy przekazać do Urzędu Miasta, wraz z unieważnionym dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu. Opcjonalnie Klient spisze również z nabywcą umowę kupna – sprzedaży, ponieważ część skupionych w ten sposób podzespołów może trafić do powtórnego obrotu. Koszt zrealizowania wszelkich formalności w Urzędzie Miasta to zaledwie 10 złotych. Nie należy zapominać o odprowadzeniu w US stosownego podatku o ile właściciel sprzedał go za co najmniej 1000 złotych. W takiej sytuacji jest to 2 procent wartości transakcji.

Podsumowując, proces oddania samochodu na przysłowiowy szrot nie jest skomplikowany. Niemniej, wymaga on znajomości podstawowych przepisów i regulacji prawnych, w tym – jeśli zachodzi taka potrzeba – uiszczenia stosownego podatku.