Tani pogrzeb. Czy organizacja pochówku musi być związana z wysokim kosztem?

Często można spotkać się z przekonaniem, że pochówek powinien być uroczysty i nie powinno się na nim oszczędzać, ponieważ stanowi on ostatnie pożegnanie ze zmarłym. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Chociaż można otrzymać zasiłek pogrzebowy, to jednak nie jest on wysoki i nie pozwala na urządzenie wystawnego pochówku. Czy zatem można urządzić pogrzeb tani, a przy tym podniosły? Z urządzeniem pogrzebu związane są różne koszty. Dzisiaj najczęściej wszystkim zajmują się zakłady pogrzebowe, które mogą zapewnić swoim klientom dostęp do szerokiej gamy usług dotyczących ostatniego pożegnania ze zmarłym. Gdy liczą się jak najniższe koszty, dobry zakład organizujący pogrzeby Zabrze to jedno z miast, gdzie można skorzystać z takiej oferty, może zaproponować takie usługi, które pozwolą na urządzenie podniosłego pogrzebu bez przepłacania. Na czym można oszczędzić?

 

Znaczny koszt pochówku to trumna

Pierwsze oszczędności związane z pochówkiem można uzyskać już przy wyborze trumny. Tutaj rozstaw cenowy pomiędzy najtańszymi a najdroższymi trumnami może wynosić nawet kilka tysięcy złotych! Najtańsze trumny można zakupić już za kilkaset złotych. Spełniają swoją funkcję równie dobrze jak te znacznie droższe.

 

Tańszy pogrzeb z kremacją

Alternatywnym rozwiązaniem dla pogrzebu odbywającego się z trumną może być kremacja. W tym przypadku można uzyskać niższe koszty ze względu na brak konieczności zakupu drogiej trumny, a także niskie ceny urn – można kupić je już za około 150-200 złotych. Dodatkowo, pochówek z urną może być niższy ze względu na brak potrzeby wykupowania dodatkowej kwatery na cmentarzu – urna może być złożona w zajętym już grobie albo w kolumbarium, które także jest tańsze niż miejsce na cmentarzu.

Skromna, ale uroczysta oprawa pogrzebu

Oszczędności dotyczą także oprawy pogrzebu. Tutaj koszty mogą zmniejszyć brak oprawy muzycznej, rezygnacja z zakupu kwiatów, zamówienia nekrologów, brak konsolacji – stypy po zakończeniu pogrzebu. Również oszczędności daje brak mszy świętej w kościele – zamiast niej można zdecydować się na zamówienie mistrza ceremonii, który równie godnie może pożegnać zmarłego. Również duże oszczędności będą dotyczyły wykonania grobu. Zamiast bardzo drogiego grobu kamiennego można zdecydować się na ten znacznie tańszy, na przykład prosty krzyż lub płaską płytę. Warto zatem skontaktować się z kilkoma zakładami pogrzebowymi, aby sprawdzić, jakie koszty mogą zaproponować. Tani pogrzeb można zorganizować także tak, aby był on podniosły i stanowił godne zapamiętania ostatnie pożegnanie ze zmarłym.