Jak uszczelnić membranę fachową? Skorzystaj ze specjalnych taśm butylowych

Przy przygotowywaniu pokrycia dachowego kluczowa jest jego szczelność. Odpowiednio wykonany dach nie tylko będzie chronić przed przeciekaniem, ale również poprawi parametry termoizolacyjne budynku. Dzisiaj na dachy najczęściej kładzione są specjalne membrany foliowe. Aby zadbać o ich pełną szczelność, wykorzystuje się taśmy. Nie mogą być to jednak zwykłe taśmy klejące – stosuje się dedykowane taśmy butylowe. Membrany dachowe ułożone na pokryciu wymagają dodatkowego doszczelnienia, aby zapobiec pojawianiu się pomiędzy nimi wolnych przestrzeni. Warto też pamiętać o tym, że membrany są odporne na szereg czynników zewnętrznych, lecz są one narażone na uszkodzenie, na przykład na skutek zetknięcia się z ostrymi, ciężkimi przedmiotami, które powodują ich przecięcie lub rozdarcie. W powyższych przypadkach przyda się dobra taśma butylowa do membran i folii dachowych.

Czym są butyl i taśma butylowa?

Taśmy butylowe to specjalny rodzaj taśm klejących, które powstają z butylu, a dokładnie z kauczuku butylowego. To tworzywo sztuczne, które wytwarzane jest podczas procesów polimeryzacji izobutylenu albo też kopolimeryzacji izobutylenu z dodatkiem izoprenu bądź butadienu. Butyl jest powszechnie stosowanym tworzywem, z którego wytwarza się między innymi opony, dętki czy uszczelki. Kauczuk butylowy wykorzystywany jest również w dekarstwie. Stosowany jest do produkcji specjalnych taśm. Wykonana z niego taśma butylowa jest rodzajem taśmy samoprzylepnej, która cechuje się bardzo dobrymi właściwościami uszczelniającymi. Może być także łączona z innymi materiałami, na przykład z aluminium, by uzyskać dodatkowe właściwości. Taśmy butylowe oferowane są jako taśmy jednostronnie klejące oraz taśmy dwustronnie klejące. Mają różne szerokości – od 10 mm do nawet ponad 50 mm.

Kiedy stosuje się taśmy butylowe?

Taśmy butylowe najczęściej używane są jako uszczelnienie membrany dachowej oraz folii montowanych na dachach. Jej celem jest uzyskanie optymalnej szczelności połączeń pomiędzy tymi materiałami. Ze względu na swoje właściwości taśma butylowa bardzo dobrze sprawdza się także tam, gdzie pojawia się wilgoć, wysoka temperatura, starzenie.

Przykładowe zastosowanie taśm butylowych:

  • mocowanie membran i folii paroizolacyjnych, niskoparoprzepuszczalnych
  • uszczelnienia przy ścianach, kominach, obróbkach blacharskich, świetlikach oraz oknach
  • naprawy membran i folii na dachach

Wybór dobrych taśm butylowych pozwala zatem na wykonanie precyzyjnego, szybkiego i łatwego montażu materiałów dekarskich. Taśmy te można zakupić w sklepach budowlanych.