Psycholog pomoże nie tylko w depresji

Profesjonalna pomoc psychologiczna bardzo często kojarzy się z depresją. Warto jednak wskazać, że specjalista tego rodzaju może pomóc swoim pacjentom również w wielu innych sytuacjach. Kiedy jeszcze warto pomyśleć o wizycie w gabinecie psychologa?

Psycholog to specjalista w dziedzinie psychologii, który zajmuje się również świadczeniem usług psychologicznych na rzecz pacjentów.

Kiedy warto udać się do psychologa?

Psycholog oferuje swoim pacjentom pełną gamę usług, w tym diagnozowanie, usługi terapeutyczne, jeśli posiada specjalność psychoterapeuty. Może także skierować pacjenta na dalszą diagnostykę i leczenie psychiatryczne.

Do psychologa można udać się wtedy, gdy:

  • od dłuższego czasu odczuwamy gorsze samopoczucie

  • doświadczamy wahań nastrojów

  • miały miejsce trudne dla nas wydarzenia

  • mamy trudności w komunikacji z innymi

  • pojawiają się objawy nerwicy, fobii, lęków

  • cierpimy na bezsenność senne koszmary

  • doświadczamy przewlekłego stresu

  • zależy nam na rozwoju osobistym

Kiedy do psychologa, a kiedy do psychiatry?

Profesje psychologa oraz psychiatry często są ze sobą mylone. Warto jednak wskazać, że to całkowicie inni specjaliści, którzy posiadają również innego rodzaju uprawnienia. Do psychologa warto udać się wtedy, gdy objawy nie są nasilone – potrzebujemy pomocy w sytuacjach, które nie zagrażają naszemu życiu lub zdrowiu. Natomiast wizyta u psychiatry rekomendowana jest dla tych pacjentów, którzy są w złym stanie psychicznym i mogą wymagać rozpoczęcia farmakoterapii. Tylko psychiatra posiada uprawnienia pozwalające mu na wypisywanie recept, a także skierowań i innych dokumentów lekarskich.

Jak znaleźć dobrego psychologa?

Dzisiaj najczęściej psychologów szukamy przez internet. Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową słów typu psycholog Gliwice możemy zobaczyć, że w mieście tym swoje gabinety posiada wielu specjalistów w tym właśnie zakresie. W sieci możemy sprawdzić nie tylko adresy okolicznych gabinetów psychologicznych, ale również opinie na temat psychologów, które mogą okazać się bardzo pomocne w wyselekcjonowaniu najlepszego specjalisty w tym właśnie zakresie.